Nedělní povidlové koláčky - bez kynutí a přidaného cukru

Nedělní povidlové koláčky - bez kynutí a přidaného cukru

Listopad. I když poslední dny to venku vypadá spíše na březen. V sobotu bylo venku nevlídno, deštivo a ospalo. I přes to jsme se 2 hodiny s Nel toulaly po Líšni, navštívili zabahněná hřiště a užívaly si to, že jsme tam samy a nemusíme stát žádné fronty na oblíbenou lanovku a kolotoč.

Když jsme se vrátily v 5 domů, byla již tma a v bytě zima. Letos jsme doma ještě topení nezapnuli, ale čím se zahřát, když nám je zima? Přeci pečením! Jenže co udělat rychlého, dobrého, pokud možno alespoň trochu zdravého a ze surovin, které máme doma?

Nelča si přála koláčky jako viděla v pohádkové knížce. Na kynuté těsto už moc času nebylo, navíc u nás není moc v oblibě. Tak jsme prostě experimentovaly a něco uplácaly. Výsledek byl dobrý. Těsto křehké, domácí povidla se k němu skvěle hodila.

Ingredience:

150 gramů másla (Alsanu, kdo má ABKM)
2 žloutky
250 gramů celozrnné špaldové mouky
1/2 kostky droždí
1 dcl mléka (použili jsme kokosové Aroy-D)

rozehřáté máslo s kapkou rumu na potření po upečení
sypká sladěnka na posypání pro efekt


Postup:

Máslo jsme nakrájely na kousky a nechaly v míse změknout. Následně rozetřeme s žloutky. Přidáme rozdrobené kvasnice, vlažné mléko a celozrnnou špaldovou mouku.

Z těsta ihned děláme pokud možno stejně velké kuličky, které klademe na plech vyložený pečicím papírem a plníme tím, co máme rádi. Nel si vybrala domácí švestková povidla, dělám podle tohoto receptu jablka, hrušky i švestky.

Kde nám nevyšly povidla ze švestek, použili jsme zbytek hruškových.

Koláčky upečeme v předem vyhřáté troubě na 180°C do růžova. Trvalo to zhruba 20 minut. Po upečení potřeme koláčky rozehřátým máslem smíchaným s rumem a nakonec ještě můžeme posypat sypkou sladěnkou.

Na fotce je množství z výše uvedené dávky. Koláčky byly menší, ale nám to nevadilo. Příště bych je zkusila s mákem nebo kešu tvarohem a rozinkami. Náplň lze zvolit asi jakákoliv. Pečení je vhodné i pro menší děti, dělaní kuliček a důlků Nel moc bavilo.

V neděli si je radostně dala ke snídani. A měla radost, že vypadají jako ty, co viděla v pohádkové knížce.

Odebírejte zdravé recepty do vaší schránky!