Muffiny se semínky bez přidaného cukru

Muffiny se semínky bez přidaného cukru

První recept na svačinky je tady. Muffiny mají rády snad všechny děti, včetně naší Nel. Tak jsem přemýšlela nad nějakou vhodnější alternativou než jen klasika a vznikl z toho moc povedený recept. Nutno podotknout, že měly úspěch nejen u naší Nelči, ale také u návštěvy, která prvně tvrdila, že tohle určitě moje děti jíst nebudou.

V muffinech kromě nesířeného nedoslazeného ovoce a domácího jablečného pyré (taktéž již bez přidaného cukru) není žádný přidaný cukr. I přesto jsou sladké, díky pyré vláčné a semínka místy hezky křupnou.

Sušené meruňky obsahují hodně železa a provitaminu A . Meruňky mají nízký obsah kalorií . Jsou bohaté na alkalické minerální soli.

Ingredience:

350 gramů hladké špaldové mouky
250 gramů jablečného pyré (domácí zvládnete raz dva)
120 gramů olivového oleje
100 ml kokosového mléka (lze použít rovněž kravské či jiné rostlinné, fungovat bude také voda)
2 vejce od šťastných slepiček
2 lžičky skořice
2 lžičky prášku do pečiva
Hrst sušených nesířených nedoslazovaných meruněk (nakrájených na malé kousky)
Větší hrst semínek a oříšků (dýňová a slunečnicová semínka v našem případě)

Postup:

Jablečné pyré, olivový olej, vejce a kokosové mléko rozšleháme metličkou hezky dohladka. Následně jemně vmícháme mouku s práškem do pečiva a přidáme skořici. Nakonec do hotové směsi vmícháme nakrájené sušené meruňky a semínka. Těstem naplníme košíčky na muffiny a pečeme cca 20 minut na 180°C.

Slunečnicová semínka jsou vynikající zdroj vlákniny, proteinů, vitaminu E a vitaminů řady B, plus minerálů, jako je draslík, hořčík, železo, fosfor, selen, vápník a zinek.

Příprava svačinek je nyní u nás velké téma. Snažíme se s Nel najít kompromis, aby to bylo dobré, hezky vypadalo, vydrželo bez lednice do pozdějšího odpoledne a dobře se jedly za běhu venku na zahradě. Zatím je ještě pořád velký výběr ovoce a zeleniny. Uvidíme, co se nám podaří vymýšlet s příchodem zimy.

Každou svačinku se snažím doplnit o čerstvé ovoce a zeleninu. Téměř vždy má Nel s sebou také krabičku „poslední záchrany“ což je krabička s různými druhy oříšků a semínek. Tohle je pro případ nouze a velkého hladu. Nikdy nevíte, kde se můžete zaseknout a jak velký hlad vás přepadne. 🙂 

Dýňová semínka jsou bohaté na zinek, což je přirozená ochrana před osteoporózou. Obsahují kvalitní bílkovinu. 100 g semen poskytuje 30 g bílkovin. V čase puberty působí blahodárně proti akné a zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Odebírejte zdravé recepty do vaší schránky!