Meruňkový koláč s mákem

Meruňkový koláč s mákem

Máme doma mrazák plný domácích meruněk z léta. A také nemocné děcko k tomu. Na to, že je nemocná celý den jen vymýšlí, co by snědla, co bych měla uvařit a na co má chuť.

Ke snídani si poručila koláček, protože kaší bylo teď už hodně. Tak jsme něco uplácaly. Vlastně už poprvé v pátek, když jsme měly návštěvu. A dnes znovu. Tak snad bude snídaně bez ofrňování a řečí, protože v poslední době je všechno špatně.

Asi první puberta, příprava na tu opravdovou a místy, panečku. To je něco. Taková škola života, diplomacie, vyjednávání, kompromisů a debatování od samého rána do doby než jdeme večer spát.

Fazole moc fazolové, vývar moc masový. Kaše s malinami moc malinová. No, určitě to všichni znáte. A pokud neznáte, blahopřeji!

Ingredience:

2 celá vejce (nejlépe od šťastných slepiček)
80 gramů kokosového cukru
100 ml kokosového oleje (zkoušela jsem také se slunečnicovým)
100 ml kokosového mléka (lze použít i jiné rostlinné/kravské nebo klidně vodu)
180 gramů mouky (dala jsem půl napůl celozrnnou a hladkou špaldovou)
2 lžičky vinného kamene (kypřicího prášku)
4 lžíce celého máku
cca 6 celých meruněk
sekané mandle na posypání

Postup:

Než začnete dělat těsto, dejte si předehřát troubu na 180°C.

Z celých vajec a kokosového cukru vyšlehejte pěnu. Pomalu přišlehejte olej a mléko. Po důkladném promísení přijde na řadu mouka smíchaná s kypřicím práškem.
Úplně nakonec opatrně (již bez šlehače) vmíchejte celý mák.

Kulatou koláčovou formu jsem vyložila pečicím papírem. Nalijte těsto a poházejte pokrájené meruňky. Nemusíte s nimi šetřit. Nakonec posypejte sekanými mandlemi a vložte do předem vyhřáté trouby.

Pekla jsem asi 40 minut. Po upečení a vychladnutí můžete pro efekt posypat sypkou sladěnkou.

Jak zpracováváte letní mražené ovoce vy? My kromě buchet, které nepeču zase tak často nejvíce asi do snídaňových kaší. V týdnu jsme dojedly babiččiny maliny, ještě nás zásobila borůvkami. Od druhé babičky máme ještě zásobu červeného rybízu a od sestry zbytek ostružin. Určitě ještě nějakou mňamku v dohledné době vymyslíme.

Odebírejte zdravé recepty do vaší schránky!