Domácí tortila s hummusem

Domácí tortila s hummusem

A je tady leden. Po 14 denním volnu s dětmi, nejsme ani trochu odpočatí, ale strávili jsme spolu opravdu spoustu času a bylo to moc fajn. Teď už je zase však vše při starém a kolotoč chystání snídání, svačinek a večeří je zpět.

Hned z kraje týdne jsem se vytáhla s domácí tortilou s hummusem, šunkou a salátem. A měla úspěch. I u Tobiáška (říkala Nelča), že další den ji chtěla znovu. Kvůli Tobiáška.

Kupované tortily jsou samé éčko. Fakt. Viděli jste někdy jejich dlouhé složení? A přitom jejich výroba vám zabere jen chvilku a chuť je ohromná. A výroba stojí jen pár korun, na rozdíl od těch kupovaných.

Ingredience na tortily:

2 hrnky celozrnné mouky (použila jsem celozrnnou špaldovou)
5 lžic sádla
3/4 hrnku vody (bude potřeba dolívat dle potřeby a mouky)
1/2 lžičky soli

4 ingredience a vzniknou vám skvělé tortily, kterými pohodlně z tohoto množství nakrmíte čtyř člennou rodinu.

Postup:

V míse smíchejte mouku se sádlem a solí. Poté postupně přilívejte vodu a vypracujte hladké avšak tužší těsto. Následně těsto rozdělte na 10 bochánků, z každého udělejte kuličku a nechejte na lince odpočívat 30 minut.

Po tomto odpočinku je těsto připravené k pečení. Pečeme na rozpálené suché pánvi po dobu 30 – 45 vteřin z každé strany.

Hotové tortily nechejte odpočívat na čisté utěrce.

Tip: Pokud nespotřebujeme všechno těsto, tortily můžete opéci, o trochu kratší dobu a zamrazit. Až opět přijde zase jejich čas, vyndejte je z mrazáku a rozpečte krátce na pánvi. Chutnají jako čerstvě připravené.

Náplň do tortil:

Hledala jsem čím tortily naplnit, aby byly vydatnou svačinkou, která se však nerozmočí. Zvítězil hummus. Recept na základní i obohacený o sušená rajčata najdete tady.

Na hummus jsem dala kousek šunky. S dobrým složením koupíte například v Lidlu bez dusitanů a fosforečnanů. Kousek ledového salátu, dodá tortile křupavost a další šťavnatost. Zarolovanou tortilu jsem nakrájela na proužky a každý spojila párátkem. Tak, aby se Nel dobře ve škole jedlo. Celé jídlo jsem doplnila o kus okurky a mandarinku.

Jako náplň však můžete použít téměř cokoliv, co máte rádi. Domácí žervé, čerstvou lučinu, čerstvý špenát, kuřecí maso. Skvělá volba je také dušený špenát a kousek uzeného nebo pečeného lososa.

Děláte doma tortily? A s čím je vy a vaše děti máte nejraději?

Odebírejte zdravé recepty do vaší schránky!