Pampeliškový med

Pampeliškový med

Pampeliška, botanicky smetánka lékařská. Již samotný název napovídá, že jde o květinu s řadou léčivých účinků. Květy pampelišky chutnají nejen včelkám, ale i my si z nich můžeme vyrobit báječný med nebo sirup, který nám v období chřipek přijde zajisté k duhu.

Pampeliškový med pomáhá s vykašláváním a velice příznivě ovlivňuje dýchací cesty. Smetánku lékařskou můžeme trhat téměř kdykoliv od května až do října. Nejvhodnější doba je vždy kolem poledne, kdy jsou květy naplno rozvinuté.

13285619_10206737686100417_454214925_n

Ingredience:

300 plně rozkvetlých hlaviček pampelišek – bez stonků
1 litr převařé a vychlazené vody
1 kg cukru
2 velké bio pomeranče
2 velké bio citrony

Postup:

Utržené pampeliškové květy lehce opláchneme a vyplavíme tak z nich nechtěné návštěvníky – broučky, mušky, apod. Následně květy vložíme do velkého hrnce a zalijeme se litrem převařené a vychlazené vody. Na kolečka si na krajíme pomeranče a citrony. Vložíme k pampeliškám.

Pro tuto chvíli máte hotovo. Zakryjte takto připravenou směs pokličkou, dejte do chladna a temna a nechejte 48 hodin macerovat.

Po dvou dnech přes sítko přecedíme. Lehce rukama vymačkejte z pampelišek šťávu. Nyní nastal čas, kdy se k pampeliškovému macerátu přidá cukr a na mírném plameni budete vařit tak dlouho, dokud med nezíská požadovanou konzistenci.

Nenechejte se odradit. Bude to trvat déle, ale výsledek stojí za to. Výsledný med by měl být přiměřeně hustý a táhlý. V žádném případě by neměl téct.

Vhodnou konzistenci můžete zjistit jednoduchým testem. Vezměte si talířek, kápněte na něj maličko medu a pozorujte konzistenci po jeho vychlazení.

13285813_10206737685140393_328965818_n

Horký med nalijte do sklenic s těsněním či do šroubovacích sklenic, převraťte víčkem naspod a nechejte vychladnout.

Léčivý kořen pampelišek

Pampeliška je skvělá také v tom, že ji můžete jako bylinu zpracovat úplně celou. Včetně kořene. Kořen pampelišky je skvělým pomocníkem při žaludečních nevolnostech, pálení žáhy a celkové detoxikaci těla.

Sběr pampeliškových kořenů je však časově náročnější. Nejvhodnější doba pro sběr je na jaře a potom zase na podzim. Poté, co se vám podaří kořeny vydolovat ze země, je zapotřebí je pořádně očistit.

Následně nakrájet na malé kousky a sušit venku ve stínu či uvnitř v dobře větrané místnosti. Skladujeme v temnu a ve vzduchotěsné nádobě tak, aby nedošlo k napadení plísní.

Čaj z kořene pampelišek

Právě čaj z kořene pampelišek mě jako jediný v těhotenství zachránil od ukrutného pálení žáhy. Tehda jsem si však kořen koupila v jednom bylinkářství.

K přípravě jednoho šálku ne zrovna moc chutného čaje budete potřebovat lžičku sušeného kořene povařit v 1/4 litru vody. Následně nechat asi 15 minut louhovat a vlažné pít.

Pampeliškový med se u nás doma využívá již řadu let a s různými rýmičkami a nachlazením nám vždy pomohl. Navíc skvěle chutná, takže si ho občas dopřáváme také mimo rýmu k nedělní snídani na kváskovém chlebu.

Odebírejte zdravé recepty do vaší schránky!