Líbí se nám montessori

Líbí se nám montessori

Ještě, než se Nelinka narodila, věděla jsem, že jednou bych byla ráda, aby neprošla klasickou školní výchovou, jakou jsme absolvovali my. Nelíbí se mi přístup, kdy jsou děti vedeny jako stádo a když se samy chtějí projevit, je jim to zakazováno a učitelům se to nelíbí, jelikož to není dle jejich osnov.

Proto od začátku hledám jiné alternativy a moc se mi líbí principy montessori. Základní cíl této metody je pomoci dítěti dosáhnout plného potencionálu ve všech oblastech života.

Načetla jsem toho tedy mnoho a těšila jsem se, až Neli dospěje do věku, kdy všechny nápady převedeme do praxe. Něco úspěch mělo větší, něco menší a některé věci ji vůbec nezaujaly. I přes tohle všechno však musím říct, že i obyčejné vhazování brček do pet lahve má u nás stále úspěch větší, než kdejaká hrající a blikající hračka z obchodu. Což mě hrozně těší.

cde2pr4B6FSH_s720x720

Pytlíkové výměny – busy bags

Díky skupině maminek, které žijí doma podobným duchem a vychovávají dítě na stejné vlně jako my, jsem se také dozvěděla o pytlíkových výměnách tzv. busy bags. Super věc. Určitě doporučuji se do nějaké výměny přihlásit. A pokud jsem i já něco zvládla splácat a líbilo se, zvládne to každý. Věřte mi.

cB5C9VfxGzFR_s720x720

Montessori dílničky

Montessori dílničky a kluby se mi moc líbí. Zde si dítě může osahat z každé dovednosti něco. Snadno tak můžete zjistit, k čemu zrovna tíhne. Při naší návštěvě (zatím jediné – musíme to brzy napravit) nejvíce frčelo vhazování čehokoliv do různých otvorů – to se Nely (19M) drží už poměrně dlouho.

Co u nás frčí?

Ať vymýšlím, co vymýšlím, nejvíce u nás frčí věci denního režimu. Společné uklízení – utírání prachu, vaření, mytí nádobí, vytahování prádla z pračky, věšení prádla na sušák či vysávání. Dnes jsme poprvé spolu umývaly také vanu a kachličky – to mělo velký úspěch.

Z hraček nejvíce Nelu zajímají hudební věci. Denně hraje na rumbakoule, xylofon a v posledních dnech ji zaujaly také dřívka. Často spolu tancujeme a zpíváme. Velice oblíbená písnička je – If You’re Happy, taneček na jednotlivé sloky se velmi rychle naučila a moc ráda ho několikrát denně tancuje.

Jaké hry a hračky frčí u vás? Inspirujte svými nápady ostatní, včetně mě samotné.

Odebírejte zdravé recepty do vaší schránky!