Honzovy buchty s mákem - vegan verze

Honzovy buchty s mákem - vegan verze

Další sladké pečení. Tentokrát jsem chtěla potěšit muže. Nedávno se rozplýval nad buchtami s mákem. Kynuté těsto, dobrá, ne moc suchá maková náplň = pro mě velká výzva. Výsledek mě však velmi mile překvapil, proto se o recept musím hned podělit.

Uvedené množství je na velký pekáč buchet. Všechno se do naší skleněné zapékací misky nevešlo. Příště bych udělala max. z 300 gramů mouky.

Ingredience na buchty:

500 gramů hladké špaldové mouky
250 ml ovesného mléka
3 lžíce sypkého sladovitu
1 dl kokosového oleje
špetka soli
1/2 sáčku sušeného droždí

WP_20151206_16_07_10_Pro

Postup:

Z výše uvedených ingrediencí si připravíme klasické kynuté těsto. Nejprve si do mísy dejte veškeré suché ingredience. Ve druhé míse spojte mokré ingredience (mléko doporučuji maličko ohřát) a nakonec vše spojte v nelepivou hmotu, kterou nechejte pod utěrkou hodinu kynout na teplém místě.

V mezičase si připravte makovou náplň. Pokud zrovna neholdujete máku, buchty lze plnit také domácí zavařeninou, povidly či „kešu-mandlovým tvarohem“.

Maková náplň:

200 gramů mletého máku
kúra z jednoho BIO citronu
2 hrsti spařených rozinek
2 lžíce datlového sirupu
150 ml ovesného mléka

WP_20151206_17_02_44_Pro

Postup:

Do rendlíku vsypeme mák a přilijeme ovesné mléko. Za stálého míchání ohříváme. Přidáme nastrouhanou kúru z jednoho citronu, spařené rozinky a datlový sirup. Vaříme, dokud se všechny ingredience nespojí v hustou konzistenci vhodnou na plnění buchet.

Vykynuté těsto rozdělíme na kuličky o velikosti tenisového míčku. Z jednotlivých kuliček tvoříme placky, které plníme připravenou makovou směsí. Já jsem náplní opravdu nešetřila. Preferuji více náplně než těsta, záleží však na vašich chutích.

Zabalené buchty vkládáme do předem vymazané formy spojem na dno. Pečeme při 180°C do zezlátnutí. Hotové buchty jsem posypala sypkým Sladovitem.

Tip: Recept na kešu-mandlový tvaroh. Moc dobrá alternativa tvarohu, já jsem zatím odzkoušela pouze do pomazánek, buchty máme raději makové.

Odebírejte zdravé recepty do vaší schránky!