Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem

Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem

Stát se matkou není až tak těžké. Ale vychovat soběstačné a rozumné dítě již tak snadné není. Osobně beru mateřství jako velkou výzvu. Není to jen o dítěti, ale také o nás jako rodině.

Mateřství je však také skvělou šancí zastavit se a přemýšlet nad světly i stíny, které (zejména během prvních měsíců dítěte) přichází jako bouře a mění naše nálady a chování jako na horské dráze. Pokud si dáte šanci tyto „bouře“ prožít, zažijete krásné okamžiky prozření.

O čem kniha pojednává?

Od první kapitoly knihy Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem, kterou napsala Laura Gutmanová si uvědomuji spoustu věcí a snažím se ještě víc porozumět signálům a chování naší malé holčičky. I když to občas opravdu není jednoduché. Obě si procházíme různými fázemi – některé jsou super a na některé bych nejraději hned zapomněla.

DSC03476

Kniha začíná kapitolou Jedna emoce pro dvě těla na příkladech vysvětluje, jak úzce jsou děti svázány s matkou, jak funguje emoční vazba i proč je péče o miminko tak obtížná.

Další kapitoly rozebírají, samotný porod, kojení, šestinedělí. Krásně je zde popsána část Pro děti slast, pro dospělé tabu, kde se rozebírá odložení plenek, ale také strava dětí. Najdete zde také několik úvah o násilí, agresivitě dětí i hledání podstaty ženství.

Zkrátka každá kapitola je doslova nabitá řadou úvah a informací, které si běžně neuvědomujeme. Po přečtení každé kapitoly jsem si musela dát pauzu a vše pořádně vstřebat.

Nejděsivější na celé knize byl pro mě fakt, že vše co se mi na chování Nelinky nezdá ovlivňuji jen já sama. Že nemoci, kterými prochází jsou všechny psychosomatické a další a další věci, které mě nutily a stále nutí hodně přemýšlet.

Komu knihu doporučuji?

Rozhodně všem matkám. Sama lituji, že jsem na knihu narazila až po narození Nelinky. Myslím si, že by mi mnohé pomohla vysvětlit a prožít ty první měsíce více v pohodě.

Knihu jsem měla půjčenou od kamarádky, ale rozhodně si ji koupím a myslím si, že by neměla chybět v žádné domácí knihovně, kde chtějí matky prožít krásný čas mateřství.

Další z knih o kterých se chystám napsat je publikace Naomi Aldort – Vychováváme děti a rosteme s nimi a kniha Zdeňky Jordánové Tvoje dítě jako šance pro tebe. Které z knížek o výchově, mateřství či vzdělávání dětí nechybí ve vaší knihovničce?

Odebírejte zdravé recepty do vaší schránky!